Algas nodokļu aprēķins:

vienkārši un saprotami


Ikdienā pieaugušam cilvēkam nav jārēķina daudz, ja vien tas neietilpst darba pienākumos. Rezultātā parasts nodokļu un procentu aprēķins var sagādāt galvassāpes un aizņemt visu brīvo vakaru.

Ja nevēlies pavadīt brīvdienas ar zīmuli un pierakstu blociņu, Tev noteikti noderēs parocīgais algas kalkulators internetā. Esam sagatavojuši nelielu kalkulatora lietošanas pamācību – lasi un iegaumē!

Tavas algas ABC


Darba alga un summa, kas ik mēnesi nonāk Tavā bankas kontā, nav identiski jēdzieni. Pirmais, kas jāņem vērā jebkuros algas aprēķinos, ir nodalījums starp neto un bruto algu:

  • bruto alga ir alga pirms nodokļu nomaksas;
  • neto alga ir alga pēc nodokļu nomaksas jeb darbinieka reālais ienākums.

Latvijā darbiniekam ir aktuāli divi nodokļi: iedzīvotāju ienākuma nodoklis (2020. gadā – no 20 līdz 31,4%) un sociālais nodoklis (2020. gadā – darba ņēmēja likme ir 11%, darba devēja likme 24,09% apmērā tiek pieskaitīta klāt algas summai, nevis ņemta nost no bruto algas).

Vēl viens svarīgs kritērijs, kas ietekmē galīgo ienākumu, ir neapliekamais minimums. Latvijā ir spēkā diferencētais neapliekamais minimums, un maksimālais neapliekamais minimums 2020. gadā sasniedz 300 eiro mēnesī (ikmēneša ienākumiem līdz 500 eiro).

Ienākumiem virs 1200 eiro neapliekamo minimumu nepiemēro, bet ienākumiem starp 500 un 1200 eiro neapliekamo minimumu prognozē Valsts ieņēmumu dienests.

Precīzu informāciju par to, kāds ir Tavs prognozētais neapliekamais minimums, meklē savā profilā VID EDS mājaslapā, gada ienākumu deklarācijas sadaļā.

Papildus nodokļiem un neapliekamajam minimumam Tavu neto algu nosaka arī nodokļu atvieglojumi jeb summas, no kurām netiek aprēķināts ienākumu nodoklis.

Tos piešķir cilvēkiem ar apgādājamajiem (bērni,nepilngadīgi brāļi un māsas, apkopjamas personas ar invaliditāti u.c.), un nodokļa atvieglojuma apmērs par katru apgādājamo personu ir 250 eiro mēnesī.

Nodokļu atvieglojumi tiek piešķirti arī personām ar invaliditāti, politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem.

Citā situācijā atrodas cilvēkiem, kuriem vajadzīgs algas aprēķins bez nodokļu grāmatiņas. Tās ir personas, kas veic saimniecisko darbību, pašnodarbinātie, mikrouzņēmumu darbinieki.

Lai gan ikdienā mēs esam pieraduši saukt savus ienākumus par algu, autoratlīdzība nepavisam nav identiska darba algai. Ja Tev ir aktuāls autoratlīdzības aprēķins, meklē informāciju šeit!

Kāpēc šī informācija ir svarīga? Lai pareizi izmantotu algas kalkulatoru, kas veic aprēķinu, izmantojot ievadītos datus. Turpinājumā pastāstīsim, kā lietot šo rīku un acumirklī aprēķināt savu bruto un neto algu!

Algas nodokļu aprēķins internetā


Nodokļu aprēķins no darba algas aizņem tikai dažas sekundes.

Viss, kas Tev jādara, ir jāaizpilda tukšie lodziņi un jāatzīmē, kādi atvieglojumi ietekmē Tavas algas apjomu.

Pieņemsim, ka aprēķinu veic cilvēks, kurš saņem minimālo algu un audzina vienu nepilngadīgu bērnu. Minimālā alga 2020. gadā ir 430 eiro, tāpēc aprēķins izskatās šādi:

  • bruto mēnešalga – 430 eiro;
  • neapliekamais minimums – 300 eiro mēnesī;
  • apgādājamo skaits – 1 cilvēks;
  • pensija, invaliditāte un citi statusi, kas ietekmē ienākumu apjomu, neattiecas.

Ņemot vērā šos datus, algas kalkulators aprēķina:

  • neto algu – 382,70 eiro;
  • sociālo nodokli – 47,30 eiro;
  • iedzīvotāju ienākuma nodokli – 0 eiro;
  • atvieglojumu par apgādībā esošajām personām – 230 eiro.

Kalkulatoru var izmantot arī citiem aprēķiniem, piemēram, neto uz bruto, aprēķiniem ar stundas likmi, darba devēja kopējiem izdevumiem.

Mūsu parocīgais algas kalkulators palīdzēs Tev aizmirst par sarežģītiem aprēķiniem un kļūdām uz visiem laikiem. Lieto Aprēķins.lv rīkus un iesaki tos arī citiem!