Vecāku pabalsts:

informācija, ko nedrīksti palaist garām


Bērna gaidībās negribas domāt pat ikdienišķām lietām, bet par finansiāliem jautājumiem ieteicams parūpēties krietni pirms mazuļa nākšanas pasaulē.

Latvijā jaunajiem vecākiem ir pieejami dažādi pabalstu veidi, tostarp vecāku pabalsts un bērna kopšanas pabalsts.

Tie nav sinonīmi, bet gan atsevišķi pabalsti ar saviem nosacījumiem. Lasi tālāk un uzzini, cik liela summa pienākas Tev pēc bērna dzimšanas!

Neapmaldies pabalstos! 3 pabalstu veidi vecākiem Latvijā


Māmiņu alga, maternitātes pabalsts, vecāku pabalsts, bērna kopšanas pabalsts

 Ir pilnīgi saprotams, ja no visiem šiem nosaukumiem Tev galva iet riņķī. Ikdienā daudzus pabalstus mēs saucām neoficiāli, bieži lietojot nepareizus jēdzienus – piemēram, māmiņalgu sajauc ar vecāku pabalstu. Iepazīsties ar oficiālu informāciju par dažādiem vecāku pabalstu veidiem Latvijā!

Pieejams sociāli apdrošinātām sievietēm (algotām darbiniecēm un pašnodarbinātajām), un sastāda 80% no vidējām apdrošināšanas iemaksām. Māmiņalgu izmaksā divās daļās: grūtniecības laikā un pēc dzemdībām. Lai saņemtu pabalstu, grūtniecei jāstājas uzskaitē līdz 12. grūtniecības nedēļai.

Vienīgais pabalsta veids, kas ir vienlīdz pieejams kā sociāli apdrošinātām, tā arī neapdrošinātām personām. Pabalsta apjoms ir 171 eiro mēnesī līdz bērna pusotra gada vecumam. No bērna 1,5 līdz 2 gadiem pabalsta summa ir 42,69 eiro mēnesī.

Pieejams sociāli apdrošinātām personām, kuras kopj bērnus līdz pusotra gada vecumam. Saņemt vecāku pabalstu var gan strādājot, gan atradoties bērna kopšanas atvaļinājumā, un nodarbinātības stāvoklis ietekmē pabalsta apjomu.

Atvaļinājumā esošie vecāki saņem pabalstu 60% apjomā no vidējām apdrošināšanas iemaksām līdz bērna viena gada vecumam un 43,75% – līdz bērna diviem gadiem. Strādājošo vecāku pabalsta summa samazinās līdz 30% no vidējām apdrošināšanas iemaksām.

  • bērna piedzimšanas pabalsts 421, 17 eiro apmērā tiek izmaksāts par katru bērnu, kurš sasniedzis astoņu dienu vecumu;
  • ģimenes valsts pabalsts pienākas ģimenēm, kas audzina bērnus no 2 līdz 20 gadu vecumam. Pabalsta apjoms ir atkarīgs no bērnu skaita, bērna vecuma un mācību vietas.

Vai tēvam ir tiesības uz pabalstiem?

  •  ir pieejams ar tādiem pašiem nosacījumiem kā mātei. Jāatzīmē, ka abus pabalstus var saņemt tikai viens vecāks, tāpēc ģimenē jāvienojas, vai pabalstam pieteiksies māte vai tēvs;
  • bērna tēvs var saņemt trīs gadījumos: ja māte ir mirusi dzemdībās vai 42 dienu periodā pēc tām, ja ir atteikusies no bērna kopšanas, ja bērns ir atradenis;
  •  pieejams sociāli apdrošinātiem tēviem, kuri dodas desmit dienu bērna kopšanas atvaļinājumā, un sastāda 80% no vidējām sociālajām iemaksām.

Svarīgi zināt, ka par viena un tā paša bērna kopšanu izmaksājamie pabalsti ir pieejami tikai vienai personai – bērna tēvam, mātei, aizbildnim utt. Uz maternitātes un paternitātes pabalstiem šie ierobežojumi neattiecas.


Lai izvairītos no pārpratumiem, vienojieties savlaicīgi, kurš jūsu ģimenē saņems pabalstus.

Aprēķiniem būs noderīgs vecāku pabalsta kalkulators un bērna kopšanas pabalsta kalkulators.

Ja Tev ir nepieciešams bezdarbnieka pabalsts pēc bērna kopšanas, arī te noderēs īpašais kalkulators – vienkārši ievadi nepieciešamos datus un uzzini aptuvenus pabalsta aprēķinus. Bet ņem vērā, ka precīzu informāciju par pabalstiem jāmeklē tikai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālēs, jo tikai šajā iestādē iespējams uzzināt precīzu informāciju par personas sociālajām iemaksām un jaunākajām izmaiņām likumdošanā.

Vecāku pabalsts un bērna kopšanas pabalsts nav tik sarežģīti, kā izskatās no malas – pietiek vienreiz iepazīties ar pabalstu saņemšanas nosacījumiem, lai saprastu ģimenes budžeta iespējas tuvākajā nākotnē. Izmanto parocīgos pabalstu kalkulatorus, lai nekļūdītos aprēķinos un veiktu ģimenei izdevīgu izvēli!