Kā ir iekārtota OCTA apdrošināšana?


Ja Tev ir auto, noteikti zini, kas ir OCTA obligāta apdrošināšana.

Tā kā OCTA polise regulāri jāatjauno, jautājumi par un ap polises iegādi un cenām vienmēr ir aktuāli. Lasi mūsu jaunajā bloga rakstā, kas ietekmē OCTA cenu, un kā notiek polises maksas aprēķins!

Galvenais par OCTA īsumā


OCTA ir obligāta civiltiesiskā transportlīdzekļa apdrošināšana, tulkojumā no juridiskās valodas – polise, kas sedz avārijas izmaksas no OCTA garantijas fonda.

Fondu veido auto vadītāju OCTA iemaksas. OCTA ir vajadzīga ikvienam transportlīdzeklim, un braukšana bez polises ir ne tikai administratīvi sodāmā rīcība – avārijas gadījumā ekonomija uz polises var pārvērsties par milzīgiem rēķiniem, ko vienkārši nevarēsi samaksāt patstāvīgi.

OCTA apdrošināšana cenas ziņā atšķiras gan dažādiem auto īpašniekiem, gan dažādiem transportlīdzekļu veidiem. Raksta turpinājumā esam apkopojuši svarīgākos faktus, kas ietekmē polises cenu.

4 lētas OCTA varianti

Dažos gadījumos OCTA polisi iespējams saņem par zemāku cenu, taču ņem vērā, ka ne katrs cilvēks var izmantot visas pieejamās OCTA atlaides. OCTA polise izmaksā lētāk:

Ja auto īpašniekam ir invaliditātes statuss. OCTA apdrošināšanas likums nosaka 40% atlaidi prēmijas maksājumam I un II grupas invalīdiem un III grupas invalīdiem, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās.

Īpaša OCTA apdrošināšana invalīdiem ir universāla, un atlaide ir spēkā, neatkarīgi no apdrošināšanas termiņa un bonus malus klases;

Ja polisi noformē uz ilgāku laku. OCTA apdrošināšanu var noformēt ar termiņu 3, 6, 9 vai 12 mēneši, un vairums apdrošināšanas sabiedrību piedāvā zemākas cenas polisēm ar garāku termiņu.

Samērā izplatīts ir nepatiess uzskats, ka visdārgākā ir OCTA apdrošināšana uz vienu dienu – īstenībā, OCTA ar termiņu viena diena nemaz nav pieejama, minimālais polises derīguma termiņš ir trīs mēneši.

Ja transportlīdzeklis ir labā tehniskā stāvoklī un ir reģistrēts vietā ar neintensīvu satiksmi. Apdrošināt lielpilsētā reģistrēto auto vienmēr ir dārgāk nekā pirkt OCTA mašīnai, kas reģistrēta laukos.

Ja vadītājam ir augsta bonus malus klase. Tas ir kritērijs, kas vislielākajā mērā ir atkarīgs no auto vadītāja, tāpēc par bonus malus sistēmu un tās ietekmi uz OCTA cenu pastāstīsim vairāk raksta turpinājumā!

Bonus malus sistēma – OCTA sirds


Bonus malus ir riska klase, ko piešķir ikvienam transportlīdzeklim.

Tas nav nemainīgs rādītājs – bonus malus klasi ietekmē saņemtie soda punkti un izraisītās avārijas. Sistēmu veido 17 bonus malus klases:

  • 1. – 5. klase – augsta riska Malus klases, kas palielina OCTA cenas;
  • 6. klase – neitrāla, tiek piešķirta vadītājiem, kuri iegādājas OCTA pirmo reizi;
  • 7. – 17. klase – zema riska Bonus klase, kas ļauj iegādāties OCTA pa zemāku cenu.

Riska klasi tieši ietekmē autovadītāja uzvedība uz ceļa un godprātīga OCTA likuma ievērošana. Ja OCTA auto apdrošināšana ir spēkā vismaz 275 dienas gadā, un apdrošināšanas gadījumi neiestājas, Bonus malus klases pakāpeniski augs, bet OCTA cena pazemināsies.

Savukārt, ja vadītājs izraisīs ceļu satiksmes negadījumu, riska klase kļūs zemāka, un OCTA cena – augstāka. Ņem vērā, ka izraisītās avārijas uzreiz palielina OCTA cenu vairākās reizes, tāpēc nezaudē modrību pie stūres un ievēro ceļu satiksmes noteikumus!

Vienam un tam pašam transportlīdzeklim OCTA apdrošināšana ik gadu izmaksā dažādi. Ātri aprēķināt polises cenu Tev palīdzēs OCTA kalkulators – izmanto šo interneta rīku un salīdzini piedāvājumus no dažādiem apdrošinātājiem vienuviet!