Hipotekārais kredīts:

atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem


Ja Tu sapņo par mājokļa iegādi, jēdziens “hipotekārais kredīts” noteikti ir Tev labi pazīstams.

Hipotēka jeb aizdevums mājokļa iegādei ir pieejamākais veids, kā privātpersonai ar vidējiem ienākumiem tikt pie sava dzīvokļa vai mājas, taču aizdevuma noformēšana aizņem laiku un prasa zināšanas. Esam sagatavojuši īsu pamācību, kā orientēties hipotēkas nosacījumu līkločos – lasi un uzzini svarīgāko!

Lūdzu, ievadiet pareizu stundas likmi.
Stundas likme
EUR
Lūdzu, ievadiet pareizu stundu skaitu mēnesī.
Stundu skaits mēnesī
STUNDAS
Lūdzu, ievadiet pareizu algu.
Mēnešalga
EUR
Lūdzu, ievadiet pareizu neapliekamo minimumu.
Neapliekamais minimums
EUR
Lūdzu, ievadiet pareizu apgādājamo personu skaitu.
Apgādājamo personu skaits
Aprēķina rezultāts
630.83 EUR
Sociālais nodoklis
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (20%)
157.71 EUR
Sociālais nodoklis, darba devēja daļa (24.09%)
213.44 EUR
Uzņemējdarbības riska valsts nodeva
0.36 EUR
Darba devēja izdevumi kopā
1099.80 EUR

Banku un nebanku mājokļa kredīts: kopīgais un atšķirīgais


Mūsdienās kredīts mājokļa iegādei ir pieejams gan bankās, gan pie nebanku kredītdevējiem. Visi tirgus dalībnieki piedāvā aizdevumus ar līdzīgiem nosacījumiem, un atšķirības starp aizdevumiem ir detaļās – procentu likmes apjoms, pieteikuma izskatīšanas ilgums u.c.


Galvenā atšķirība starp banku un nebanku hipotekārajiem aizdevumiem ir pieeja pakalpojumam un klientam – bankām mājokļa kredīti ir tikai viens no daudzajiem pakalpojumiem, bet nebanku aizdevēji bieži vien piedāvā tikai mājokļa kredītus un var piedāvāt elastīgākus nosacījumus aizņēmējiem ar dažādām finanšu iespējām un kredītvēsturi.

Taču abos gadījumos kredīta noformēšanai ir vajadzīga pirmā iemaksa – summa, ko aizņēmējs iemaksā uzreiz pēc līguma noformēšanas. Parasti tā sastāda no 10% līdz 15% no īpašuma vērtības, un no pirmās iemaksas apjoma lielā mērā ir atkarīgas hipotēkas kopējās izmaksas, tāpēc izdevumu aprēķināšanai lieti noder hipotekārā kredīta kalkulators.

Kas ir hipotekārā kredīta kalkulators?

Nekustamā īpašuma kredīts ir viens no apjomīgākajiem aizdevumu nozarē, un kopējie aizņēmēju izdevumi ir atkarīgi no četriem faktoriem:

  • mājokļa tirgus vērtības;
  • pirmās iemaksas apjoma;
  • procentu likmes;
  • papildu izdevumiem (komisija par mājokļa vērtēšanu, komisija par līguma sastādīšanu u.tml.).

Hipotekārā kredīta kalkulators palīdz aprēķināt kopējo aizdevuma kredītlimitu un ikmēneša kredītmaksājumus. Daži aizdevēji piedāvā arī īpašu kalkulatoru aizņēmēja maksātspējas aprēķināšanai – tas ņem vērā lietotāja ikmēneša ienākumus, esošās kredītsaistības, apgādājamo skaitu un aprēķina aptuvenu aizdevuma summu, kas var būt pieejama konkrētam cilvēkam.

Izmantojot mājokļa kredīta kalkulatorus, ieteicams ņemt vērā, ka visi patstāvīgi veiktie aprēķini parāda tikai aptuvenas hipotēkas izmaksas. Precīzu informāciju par aizdevumu sniedz tikai kredītdevējs, kuram ir pieeja aizņēmēja kredītvēsturei un bankas konta izrakstiem.

3 padomi mājokļa pircējiem


Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa aizdevums, kas nosaka ģimenes budžeta prioritātes piecpadsmit-divdesmit gadu periodā.

Ir trīs veidi, kā samazināt kredītsaistību termiņu un saņemt kredītu ar pircējam draudzīgākiem nosacījumiem:

  • Jo lielāka ir summa, ko vari ieguldīt mājokļa pirkumā, jo mazāks vajadzīgs hipotēkas kredītlimits. Protams, ne visiem izdodas iekrāt vairāk pr 10-15% no mājokļa vērtības, bet, ja vari to atļauties, noteikti iekrāj vairāk;
  • Lai iekrātu naudu pirmajai iemaksai, var nākties atteikties no ceļojumiem, koncertiem un dārgas izklaides, bet tas ir gadījums, kad mērķis attaisno līdzekļus. Taču pirms sāc krāt, padomā, vai mājokļa iegāde tiešām ir tas, ko vēlies;
  • Aizdevēji var pieprasīt komisijas par papildu pakalpojumiem, piemēram, termiņa pagarināšanu vai ikmēneša summas pārrēķiniem. Pirms hipotēkas līguma parakstīšanas obligāti pārlasi visus līguma pantus un padomā, vai aizdevēja piedāvājums būs adekvāts arī pēc dažiem gadiem, kad varbūt gribēsi pārfinansēt esošo aizdevumu;

Pašlaik Latvijā ir spēkā divas programmas, kas palīdz ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem iegādāties īpašumu ar draudzīgiem nosacījumiem.

Hipotekārais kredīts nav no tiem aizdevumiem, ko noformē piecpadsmit minūšu laikā, taču tas nav arī nepieejams cietoksnis. Iepazīsties ar aizdevumu nosacījumiem, izmantojot hipotekārā kredīta kalkulatoru, un atrodi piemērotāko piedāvājumu!